Jump to content


neilestrick

Member Since 04 Oct 2011
Offline Last Active May 22 2015 05:26 PM
*****

Posts I've Made

In Topic: User Program, Does Anyone Use Ramp Rates Different Than The Orton Chart?

22 May 2015 - 10:53 AM

It only matters in the last 200 degrees. If you use ramp rates other than the Orton rates for your final 200 degrees, you'll have to guesstimate what temp you need to achieve cone 6. I use different ramp rates than those, but I never use a temperature as my peak temp. Instead, I input a cone. To do that on a Bartlett V6-CF or L&L Dynatrol, simply hit the 'other' button and it will let you put in a cone instead of a temperature. You can do it on a Skutt, too, but I can't remember which button to use. I'm sure Paragon and other controllers can do it as well. That way the computer will  figure out how hot it needs to go to achieve the cone at the ramp rate I've chosen.


In Topic: Group Studio: How To Figure Out Cost Sharing

22 May 2015 - 08:45 AM

A studio here in the Chicago area has a soda kiln, and the cost for putting pieces in it is very high because they have to rebuild it every 4 years or so. They fire it at least 100 times a year, and use a lot of soda, so it doesn't last too long. The rebuild cost can range from $8,000 to $15,000, depending on how much brick can be salvaged and the degree to which it is torn down. So if you do it right, when it comes time to rebuild your kiln, you'll have enough money put aside to do it.


In Topic: Group Studio: How To Figure Out Cost Sharing

21 May 2015 - 07:05 PM

I think trying to figure out the cubic inches someone uses in a kiln is a royal pain to figure out. It makes loading the kiln a long, tedious process. At my studio, the cost of the firing is included in the cost of the clay. If I fire for someone who is not a student of mine, and has purchased their clay elsewhere, I charge $1 per pound for each firing. Weighing pots is quick and easy. In my smaller kiln I can fit about 30 mugs, so it would cost roughly $30 for a full load of mugs. The cost of the electricity is about $6, so that gives me a little profit and some money towards new elements/wear and tear. If someone had a load of bowls, it would cost them less because the it wouldn't load as dense as the mugs, but it all averages out. I do have a full kiln price, too. The only time it doesn't work is when they have large, thin, sculptural pieces that take up a lot of space without much weight. For those we have to decide a fair price.


In Topic: Need A Cheap Simple Clay Body Recipe

21 May 2015 - 02:56 PM

Neil stop drinking the haterade!

 

I'm not hating. Sorry if it came off like that.


In Topic: Need A Cheap Simple Clay Body Recipe

21 May 2015 - 12:41 PM

Thanks for the update. For 32 cents a pound you can select from dozens and dozens of commercially available pre-mixed bodies and save yourself a lot of time and effort, and get something you want instead of something that's just in the right price range.