Jump to content


123pop

Member Since 02 May 2012
Offline Last Active Dec 02 2016 06:30 PM
-----

Posts I've Made

In Topic: Math Problem Is Beyond Me

02 November 2016 - 06:43 AM

I think I got this one.

 

8000gms x .15% = 12gms chrome oxide  (recipe)

 

You put in 8000 x .75% = 60 gms

 

You have 4x too much chrome oxide

 

So you need to make up  32000gms (4X8000gms) of the original glaze minus the chrome oxide.

 

Which with your original 8000gms = 40000 or 4 buckets of 10000gms . You need to buy 3 since you already have one

 

Check answer. You will have 40000gms x .15% chrome =  60 gms chrome oxide.

 

And you will have a lot of glaze.

 

Why can I do this so much easier than throwing a pot???


In Topic: Qotw: Are Our Expectations Too High?

28 July 2016 - 05:10 AM

Nerd...you hit the nail on the head. " A professional will make a hard job appear easy"  I mean really how hard can it be ...

you threw it in "like" 5 minutes.  Other arts and things do seem to take longer.  Painting or wood making even sewing, quilting, climbing mountains but pottery ...it was a lump of clay now it is a mug.  It has to be easy.


In Topic: Glazing Greenware

21 June 2016 - 01:47 PM

Thanks all.  I always do a  slow glaze with a kiln sitter.  I'm in Knoxville... very humid in the garage.

So do I glaze at leather hard or dry green ware???


In Topic: Glazing Greenware

21 June 2016 - 01:42 PM

Cone 6 glazes on bmix clay  or I could do 266clay with just a liner glaze.

To hold all these ready to fire glaze pieces until I throw and do a bisque is almost impossible in my small studio.


In Topic: Charging For Glaze Use

08 May 2016 - 06:13 AM

Our center charges $40 for 25# of clay which includes bisque , glazes, glaze firing and use of the studio.

We do have some equation and charts based on size of piece you want to fire  but fortunately no one does this very often.  Take home clay costs $15 and those potters all have kilns at home.  Only clay bought at the studio is allowed to be fired. Google search reveals various ways studios handled this matter.  One charges $4.50/ lb.